Klasické a španělské gymnázium, Brno-Bystrc

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma

Itálie 2017

Tisk

Nedávno mi bylo řečeno, že bych měla napsat článek o naší školní exkurzi. A já, jakožto velice spolehlivý a dochvilný člověk jsem se do toho se vší vervou pustila. Ano, přiznávám, že mi to trvalo trochu déle, ale nyní (o měsíc později) si můžete počíst v našich třídních memoriálech na tuto jedinečnou akci….

Ve dnech 31. 3. – 6. 4. jsme, v rámci latinského jazyka, jeli do Itálie na cestu po antických památkách (architektuře jiných stavebních stylů jsme se ale ovšem nevyhnuli :).

Naše první zastávka byla Verona – město věčných milenců. Zažili jsme překrásný výhled z třetího největšího amfiteátru v Itálii, přenesli jsme se do renesance při návštěvě balkónu nešťastné Julie, poseděli jsme si na pranýři na náměstí Piazza Erbe a mrkli se do hrobky rodu Scaligeriů. Po této náročné cestě nás čekal hotel, kde jsme si odpočinuli a další den se jelo dál.

Druhý den nás čekaly opravdové skvosty antické architektury. U města Tivoli se nachází komplex domů, které si nechal vystavět císař Hadrián jako své sídlo. Nazývá se Hadriánova vila a je několikrát větší jak Vatikán (dalo by se říci, že je městem ve městě).
Další cíl naší cesty se nacházel až u Neapole: Herculaneum - město, které po výbuchu sopky Vesuv zaniklo a bylo zakonzervováno pod vrstvou bahna po tisíce let. Tento archeologický zázrak nás naprosto uchvátil a i když nám trochu sprchlo, nenechali jsme si tím zkazit náladu.

Den třetí: Krásné počasí a ještě krásnější prostředí. Kousek za Neapolí na nás čekalo nádherné překvapení, které nám připravili dávní řečtí osadníci: Paestum. Tři překrásné chrámy zasvěcené bohům Athéně, Héře a Apollónovi předčily naše očekávání.  
A konec dlouhé cesty před přijetím do Říma jsme zakončili jednoduše řečeno - velkolepě: Pompejemi. Toto místo, i když je to jenom spousta rozbořených domů, na vás doopravdy zapůsobí. Navštívili jsme další amfiteátr, zazpívali si v divadle a nadechli jsme se dávné atmosféry ve vilách, kde ještě přežila starodávná výzdoba. No a už nás čekala poslední zastávka…

Řím. Synonymum k chaosu, zmatku, pohodářským Italům, pouličním umělcům a hlavně nádherným stavbám a atmosféře. Toto místo řádně neprozkoumáte ani za rok, natož za dva dny. I přesto si myslím, že to byly ty nejlepší dny vůbec.
První den se šlo na Kolosseum, Kapitol, Forum Romanum, či na pahorek Palatin, kde to sice trochu (hodně) foukalo, ale byla to náramná švanda :).
Druhý den v Římě se nesl ve znamení Vatikánu (kam se polovina z nás musela trochu nelegálně propašovat přes obchod, ale to bych tady moc nerozebírala :), kde jsme měli to štěstí spatřit papeže Františka při jeho proslovu na Svatopetrském náměstí. Dále jsme navštívili Andělský hrad, který si nechal císař Hadrián postavit jako mauzoleum,v minulosti papeži sloužil jako bunkr během válek, ale nyní je tato stavba perfektní místo pro to, abyste se tam všichni navzájem ztratili. Poté, co jsme všechny úspěšně našli, se šlo na Piazza Navona. Architektem tohoto náměstí a zároveň tří kašen, které na něm stojí je italský (jak jinak) umělec Bernini. Pokud chcete, můžete si zde objednat výbornou pizzu (jestli jste teda ochotní zaplatit v přepočtu asi 950 Kč) a pak se vydat dál k Pantheonu. Tato nádherná monumentální stavba nyní slouží jako křesťanský kostel a pořádají se zde i svatby.
Pokud si myslíte, že tímto architektonickým dílem náš výlet končí, tak jste na omylu. Nesmíme zapomenout na Ara Pacis - památník na úspěšné válečné tažení do Hispánie a Gálie, fontánu di Trevi, kam jsme házeli mince, abychom se do Říma ještě někdy vrátili a nakonec Španělské schody, kde jsme naši exkurzi úspěšně zakončili.

Celá tato akce byla jedním obrovským zážitkem pro nás pro všechny. A myslím, že kromě rozsekané motorky před nákupním centrem, sebevrahem v metru, větru, který se nás pokoušel zabít a nezákonnému vniknutí do nejchráněnějšího státu na světě, vše proběhlo bez komplikací a tato exkurze bude zážitkem na celý život. Pro nás všechny.

PS: Taky nesmíme zapomenout vyjádřit tisíceré díky naším skvělým paním profesorkám, bez kterých by se tato akce nikdy neuskutečnila, Děkujeme :).

Anna Sovová

 

Itlie_2017