Po stopách našich absolventů: Nejvíc mě bavily hodiny španělštiny, vzpomíná Dominika Novotná

Daniela Hoření (3A8)  se vyptávala  nynější studentky  forenzní vědy ve Skotsku.

Jakou větev jsi absolvovala na našem gymnáziu?

Studovala jsem na španělské sekci, takže celkem to bylo 6 let na GYBY.

Byl tu nějaký konkrétní předmět, co tě bavil? Nebo nějaký, který tě začal bavit až na GYBY?

Samozřejmě mě asi nejvíc bavily hodiny španělštiny. Začátky byly úplně nejlepší, měli jsme až 11 hodin španělštiny týdně a hodiny byly podle mého názoru skvěle strukturované. Progres byl vidět opravdu rychle a to na tom bylo hodně vzrušující. Ono by se dalo říct, že díky té španělštině bylo zajímavé opravdu všechno, jelikož od třeťáku jsme měli všechny hodiny ve španělštině, takže to přidalo šmrnc všem předmětům. Byla jsem nejvíc nadšená asi z chemie, proto jsem se později dala i touto cestou.

Jaká je tvoje oblíbená vzpomínka na školu?

Odpověď na tuto otázku je jasná, španělský divadelní festival. V mém předposledním roce jsem se zúčastnila španělského divadelního festivalu, který se ten rok konal v Plzni. Celý rok jsme s řadou mých spolužáků usilovně nacvičovali divadelní hru Los Tres Mosqueteros (Tři mušketýři). Scházeli jsme se jednou, někdy dokonce i dvakrát týdně na chodbě ve španělské sekci, kde jsme nacvičovali mnohdy až do pozdního odpoledne. Byla to dřina, ale zároveň i neskutečná zábava. Takto jsme cvičili od začátku školního roku až do března, kdy jsme jeli do Plzně na naši premiéru. Myslím, že se nám to nesmírně povedlo, a jako spolužáky nás to moc sblížilo. Kromě divadelního festivalu mě také napadá skvělé místo, na které jsme s kamarádkami chodily každou přestávku a často na něj vzpomínáme. Říkaly jsme tomu „hotspot“, jelikož tam bylo vždy na plno zapnuté topení a klid. Najdete to ve 3. patře ve španělské sekci vedle vstupu na holčičí toalety. Doporučuji! 😀

Lituješ někdy svého rozhodnutí nastoupit na GYBY?

Nikdy! Byla to neskutečná cesta, za kterou jsem moc vděčná. Našla jsem si tam spoustu skvělých přátel a naučila jsem se mluvit jedním z nejpoužívanějších jazyků světa.

Co momentálně studuješ?

Studuji bakalářské studium zaměřené na forenzní vědy ve Skotsku v Paisley na University of the West of Scotland. Je to tedy hodně chemie, biologie a statistiky. Učíme se správné postupy vyšetřování trestných činů, jak správně manipulovat s důkazy a analyzovat je a jak potom tyto důkazy a fakta předložit v trestních a civilních řízeních před státními orgány.

Ovlivnilo GYBY tvoji volbu vysoké školy?

Určitě mi GYBY ukázalo, že mě velice baví studovat v jiném jazyce. Ovlivnilo mě to tedy v tom, že jsem věděla, že v Česku na vysokou školu nejspíš nepůjdu a zkusím zamířit někam dál. GYBY mi také otevřelo dveře do světa chemie. Tento předmět mě začal na gymnáziu velice bavit a určitě mě to ovlivnilo ve výběru mého univerzitního studia.

Kam bys chtěla, aby se tvůj život dál ubíral?

To je velice záludná otázka. Já jsem člověk, kterého zajímá opravdu všechno. Přijde mi, že každý týden narazím na něco, co mě opravdu nadchne, a říkám si, že bych se tím chtěla zabývat dál. Příští rok budu psát bakalářskou práci, a právě si vybírám téma projektu, které by mě zajímalo. Váhám mezi detekcí výbušnin a extrakcí kanabinoidů z gumových medvídků. Určitě bych dál chtěla pokračovat na magisterské studium. Jako forenzní vědec je potřeba následná specializace. Teď dělám forenzní analýzu hodně po stránce chemické, chtěla bych se i podívat na tu druhou stránku jako je třeba psychologie a sociologie, takže se možná vydám na cestu kriminologie. Ale kdo ví, kam mě vítr zavane tentokrát. Říkám si, že nemám moc kam spěchat. Život studenta mě moc baví, ráda se učím a získávám nové znalosti, takže zatím chci určitě zůstat na této cestě poznávání, a na práci se zaměřím až později.

A nakonec, je tu něco, co bys doporučila studentům u nás?

Tato rada bude tedy hlavně pro studenty španělské sekce. Mluvte s rodilými mluvčími! Mluvte s profesory, kteří přijeli až ze Španělska právě proto, abyste se vy mohli ptát, abyste se zajímali, aby vás naučili. Nestyďte se s nimi mluvit španělsky, oni se vám určitě smát nebudou za špatně vyčasované sloveso, ba naopak, opraví vás, a toto vás posune neskutečně dopředu. Využijte tohoto privilegia, že máte tu možnost se učit jazyk od rodilých mluvčích. Tato rada by ale podle mě nemusela být jen o španělských profesorech. Obecně nemějte strach ptát se na otázky kteréhokoliv profesora, buďte zvědaví a buďte aktivní. Ale to nejdůležitější, hlavně si to na gymplu užijte, protože ono to uteče jako voda, a pak střemhlavým pádem padnete do světa dospěláka.

Vzkaz studentům gymnázia: Zkuste jakoukoliv aktivitu, soutěž, či příležitost, co pro vás škola zorganizuje. Možná vám to teď přijde jako zbytečnost, ale všechny zkušenosti jsou super. Například účast nebo dokonce výhra v krajské či celostátní školní soutěži může na životopise vypadat opravdu dobře! A běžte na testy DELE/FCE/CAE, certifikát s vámi bude napořád!!! 🙂

Děkuji za odpovědi.

Back to Top