Po stopách našich absolventů: Studenti 1Š6 oslovili třídní profesorku Mgr. Andreu Šrámkovou

Jak se Vám pracuje s třídou 1Š6?

Se třídou 1Š6 se mi pracuje velice dobře, myslím, že od prvních dnů jsme si sedli, samozřejmě mě trápí současná covidová situace i jako třídního profesora, nemožnost delšího adaptačního kurzu v úvodu školního roku, nemožnost akcí mimo školu a samotná distanční výuka práci na vztahu třída a třídní profesor ztěžují, ale přes to mám pocit, že se na ně mohu spolehnout, že se jim i za ten krátký společně strávený čas podařilo vytvořit poměrně fungující kolektiv a na naše hodiny se zpravidla těším.

Jak se Vám líbilo studium na gymnáziu a na co nejraději vzpomínáte?

Studovala jsem na gymnáziu Slovanské náměstí, které tehdy otevřelo první primy budoucího Klasického gymnasia a k nim jako experiment i dvě třídy čtyřletého oboru rovněž zaměřeného na klasické jazyky. No a já jsem se ocitla ve třídě právě s tímto zaměřením, 1.G. Na gymnáziu jsem byla moc spokojená, měli jsme výbornou třídní partu, se spoustou spolužáků se vídáme dodnes, i mezi profesory jsem poznala řadu výrazných osobností a tam jsem se také dostala do kontaktu s latinou, mým druhým srdcovým oborem.

Jaký obor jste studovala na vysoké škole?

Vystudovala jsem Filosofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor klasická a španělská filologie.

Chtěla jste být vždy profesorkou? Co vedlo k Vašemu rozhodnutí?

Nikdy ?. Po studiu jsem dostala příležitost pracovat jako průvodce v Mexiku. Úžasná zkušenost. Ale nebyla to práce na celý rok, navíc jsem tam zažila zemětřesení, což mnou otřáslo a rozhodla jsem se najít si něco klidnějšího. A naprostou náhodou mi pár dnů po tom zavolala kamarádka, moje bývalá gymnaziální profesorka, a řekla mi, že by potřebovali na tehdy už samostatném Klasickém gymnasiu Plovdivská někoho na pár hodin latiny. A tak jsem začala učit.

Máte nějaký veselý zážitek ze své výuky?

Moc to nechápu, ale některé třídy si stěžují na mé vyšší tempo. Jedna bývalá 8A8 se mi vždy smála, že začínám hodinu už ode dveří. A když mi jednou právě v této třídě zbyly na konci hodiny před jarními prázdninami 3 minuty, řekla jsem jim, aby si natáhli nohy, pohodlně se opřeli a jen poslouchali, co budeme dělat po prázdninách. A oni na mě vyvalili oči a jeden student se nesměle zeptal: „Kdo jste a co jste udělala se Šrámkovou?“

Zažila jste něco úžasného ve Španělsku?

Ve Španělsku je pro mě úžasné skoro všechno. Naposledy jsem tam byla s rodinou na třítýdenní cestě severními oblastmi. Pláž As Catedrais. Městečko Santillana del Mar. Chilidovy plastiky v San Sebastiánu. A samozřejmě tuňák po baskicku s karamelizovanou cibulkou!