Na GYBY jsem prožil nezapomenutelné zážitky, říká absolvent Tomáš Volf

Tomáš Volf, bývalý student našeho gymnázia, žije právě v Austrálii, kde pracuje pro nadnárodní Commonwealth banku. Na dálku si s ním povídá Tereza Slováčková.

Tomáš po studiu na vysoké škole začal ve firmě L’Oreal. Potom byl touto firmou přeložen do Španělska, což mu přineslo spoustu nových zkušeností. Po nějaké době strávené tam se rozhodl odjet studovat do Austrálie, kde se mu velmi zalíbilo. Pracoval tam pro firmu Quantium. Letos ovšem přijal pracovní nabídku v již zmíněné Commonweatlth bance, kde je velmi spokojený.

Jak se Tomáš ohlíží na své studium na GYBY a co nám na sebe ještě prozradil?

Studoval jste na naší škole španělskou sekci.

Kdy jste maturoval a kdo byl Váš třídní učitel?

Maturoval jsem v roce 2003 a myslím, že paní Vaculíková byla moji třídní učitelkou. Po těch letech si ale nejsem zcela jistý.

Studoval jste na ekonomicko-správní fakultě. Co přesně?

Na Ekonomicko-správní fakultě v Brně jsem studoval obor Veřejná ekonomika a správa. Zcela upřímně, vysoká škola byla pro mě velkým zklamáním. Nejenže mě obor nebavil, ale nelíbil se mi neosobní chladný přístup kantorů. Naopak studium na španělské sekci Vašeho gymnázia mě doslova zhýčkalo – španělští i čeští profesoři se k nám vždy chovali s úctou a motivovali nás ke vzdělávaní metodou „Škola hrou“, která se uplatňuje v západních zemích.

Pracoval jste pro firmu L’Oreal. Na jaké pozici jste pracoval?

Pro L’Oreal jsem pracoval v Čechách a ve Španělsku pro divizi profesionálních produktů, převážné pro kadeřnické salony. V Čechách jsem pracoval pro luxusní vlasovou značku Kerastase jako obchodně-technický poradce. Spolupracoval jsem s majiteli prestižního salonu v Praze a konzultoval s nimi jejich obchodní plány a podporoval je marketingovými strategiemi podle jejich potřeb. V roce 2011 jsem byl přemístěn L’Orealem do Španělska, kde jsem pracoval se značkami L’Oreal Professionel a Redken jako Business Coach.

Jakmile jste se ve firmě přesunul do Španělska, jaké jste viděl rozdíly mezi vaší prací v Praze a ve Španělsku?

Dynamika firmy L’Oreal ve Španělsku byla velice podobná, jen v daleko větším meřítku. Španělsko je několikanásobně vetší země, tudíž i trh je mnohonásobně rozmanitý a odlišný od českého. Největší rozdíly byly především v mentalitě zákazníků a jejich odlišných potřeb či trendu. 

Rozhodl jste se jet dále studovat do Austrálie. Co Vás k tomuto rozhodnutí „nakoplo“?

Procestovat Austrálii bylo mým snem od maturity – kvůli vysoké a později práci pro L’Oreal jsem se k tomu nikdy nedostal. Nakoplo mě asi to, že mi táhlo na třicet a řekl jsem si „teď nebo nikdy“. Vzal jsem si v L’Orealu rok neplaceného volna s vidinou, že se po roce vrátím do Španělka. To se však nestalo, už jsem v Austrálii zůstal a vystudoval User Experience Design, který mě neskutečně naplňuje. UX design je jako architektura pro digitální svět – od webových stránek po sofistikovaný software, kde se berou v potaz uživatelské potřeby.

Pracoval jste pro jednu z největších firem v Austrálii – Quantium. Co přesně bylo náplní Vaší práce?

Ve firmě Quantium v Sydney jsem pracoval jako Senior User Experience Designer. Quantium pracuje s velkými daty – především z nákupních transakcí. Data Scientists pomáhají klientům identifikovat, kdo jsou jejich zákaznici, co nakupují, jaké jsou jejich potřeby a kam se například chystají na dovolenou. Tyto informace dopomáhají firmám s cíleným marketingem a navýšeným prodejem, popř. výrobou nových produktu, které na trhu chybí, ale je po nich poptávka. Mojí rolí bylo „překládat“ tyhle velice komplexní data do stravitelných reportů a systémů, takže uživatelé, co tyto systémy používají, nemusí být analytici. Tento týden jsem přijal pracovní nabídku pro největší Australskou banku V bank, tak už se těším na práci s nimi, určitě to bude zajímavá spolupráce plna výzev.

Teď pracujete již 5 měsíců pro největší Australskou banku Commonwealth. Jak se Vám tam daří?

Vše jde skvěle. Tým je výborný, práce mě naplňuje. Na začátku prosince Executive General Manager Business Banking Teamu předával ocenění za mimořádně dobrou práci třem zaměstnancům a já byl jeden z nich, což mě velice potěšilo.

Kdybyste měl porovnat život v Česku, Španělsku a v Austrálii, kde jste nejspokojenější?

Každá země měla něco do sebe. Osobně jsem spokojený v Austrálii, i když s nostalgií velice často vzpomínám na Španělsko i Česko. Sydney se mi stala domovem, mám tu dvě štěňátka, partnera a práci, která mě naplňuje, žiju 10 minut cesty autem od nejkrásnějších pláží světa. Sydney jako město je opravdu překrásné, všem vřele doporučuji navštívit.

Myslíte si, že Vám GYBY pomohla vybrat si obor, ve kterém se teď pohybujete?

Nemyslím, ale ani to GYBY nemám v žádném případě za zlé. V době, kdy jsem maturoval, digitální svět byl teprve v plenkách. Tudíž nikdo nemohl vědět, že ze mě bude digitální designer.

Jak se Vám na GYBY líbilo?

Na GYBY vzpomínám s láskou. Prožil jsem tam rozhodně jedny z nejlepších studijních let a hned bych se do té doby vrátil, kdyby to bylo možné.

Co si myslíte, že Vám naše škola dala?

Škola mi dala hodně – mimo akademických vědomostí mi dala skvělé vztahy s kantory i spolužáky, kteří se mi stali přáteli na celý život.

Měl jste nejoblíbenějšího profesora či profesorku? Kterého?

Ano, oblíbených profesorů jsem měl hned několik. Díky Vašemu panu řediteli jsem se byl schopný po letech spojit s naší profesorkou španělštiny p. Evou Jagelskou, která španělskou sekci založila. Mám k ní ohromnou úctu a respekt, za mnohé vděčím právě jí.

Jste v kontaktu se svými bývalými spolužáky?

I když jsem na druhém konci světa a od maturity máme skoro 20 let, s mnohými jsem stále v úzkém kontaktu a mám na ně spolehnuti.

Kdybyste si měl znovu vybrat střední školu, vrátil byste se na GYBY?

100 %! O tom by nebylo pochyb. Na GYBY jsem prožil nezapomenutelné zážitky, díky španělské sekci jsem procestoval Evropu a Španělsko a hrál i divadlo ve španělštině. Tohle se jen tak někde nenajde.

Back to Top