Výměnný pobyt českých a španělských studentů – návštěva Galicie

Ve dnech 16. – 30. října se konal výměnný pobyt mezi naším gymnáziem a školou Carlos Casares ve Viana do Bolo ve španělské Galicii. Akce se zúčastnilo 19 žáků česko-španělské sekce a 19 žáků ze školy ve Vianě.

První týden trávili Španělé v České republice. Představili jsme jim naše profesory, spolužáky a naši školu. Jídlo ve školní jídelně mnoho úspěchu nesklidilo, ale to bude jen o zvyku. Španělští studenti měli možnost poznat několik českých měst (Praha, Lednice, Telč) a celé centrum města Brna. Nejvíce se jim líbil Moravský kras a také Praha, do které by se mnozí velmi rádi vrátili. Poznali mnoho nových věcí, naši kulturu a zvyky, naučili se některá česká slova. Jako zábavu jsme jim připravili např. návštěvu čajovny Utopie, bowling a lasergame.

Následující týden nás čekala cesta z vídeňského letiště do Madridu a poté šestihodinová cesta do městečka Viana do Bolo, kde nás s otevřenou náručí čekaly španělské rodiny. Další den nás ve škole přivítali žáci a profesoři. A potom  jsme navštívili spoustu zajímavých měst – Lugo, A Coruña, Santiago de Compostela, Verín. Byli jsme v technickém muzeu, vylezli jsme na Herkulovu věž a prohlédli si obrovské akvárium s lachtany a žralokem. Zaujaly nás římské zlaté doly Las Médulas, kde jsme ochutnali syrové jedlé kaštany. Za římskými památkami jsme zajeli i do Portugalska. Poslední večer jsme ve Vianě navštívili několik barů, kde pro nás na rozloučenou připravili ochutnávku tradičních španělských jídel.

Výměnný pobyt nám pomohl zdokonalit se ve španělštině, přinesl nám mnoho nových zkušeností a přátelství na celý život. Jistě na něj budeme vzpomínat celý život. Tímto bychom velmi rádi poděkovali profesoru Borýskovi a profesorce Valíkové za přípravu a realizaci tohoto jedinečného projektu, který pro mnohé z nás byl největším zážitkem života.

Tereza Kuncová, 5Š6