EUV oči a naše Slunce

Český matematik, fyzik, fotograf, vedoucí oboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, jehož fotka zatmění Slunce se objevila na titulní straně prestižního vědeckého časopisu Nature.

Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., navštívil naši školu 4. 11. 2019. Studenti mohli naslouchat vědeckému a profesionálnímu výkladu o matematickém zpracování fotek erupcí na Slunci. To zní možná trochu nudně nebýt poutavého přednesu, fotek a videí, které pan profesor společně se svým týmem zpracoval, vyfotografoval a připravil. Přednáška s názvem „EUV oči a naše Slunce“ studentům objasnila, co způsobila erupce na Slunci roku 1859 a co by způsobila dnes.

Videa erupcí na Slunci, která pan profesor vytvořil, ukazují, že hvězda, kterou vidíme každý den na obloze, je zdrojem velice silných magnetických polí. Tato pole vyvolávají silné erupce na Slunci, a pokud by zasáhly Zemi, muselo by lidstvo bojovat o přežití. Naštěstí nás pan profesor uklidnil tím, že pravděpodobnost této katastrofy je velmi malá.

Panu profesorovi vřele děkujeme, že si na nás udělal čas a že byl ochoten se s námi podělit o své vlastní poznatky a objevy.

Vojtěch Sponar, 6A6