Fantastický úspěch Honzy Obořila na mezinárodní chemické olympiádě – IChO 2018

Červenec přinesl další ohromný úspěch našeho studenta Honzy Obořila ze třídy 7A8. O tom, že je Honza opravdu výjimečným chemikem, všechny přesvědčil už mnohokrát nejen na Chemické olympiádě či na mezinárodní soutěži EUSO. Drželi jsme mu palce, aby se nominoval na mezinárodní chemickou olympiádu IChO 2018, a nepochybovali jsme o tom, že bude dělat čest nejen naší škole, ale celé naší zemi. Přesto Honzův výsledek předčil všechna očekávání a Honza získal zlatou medaili a v celkovém pořadí se umístil na 8. místě.

https://50icho.eu/icho-2018/medal-results/

Mezinárodní chemická olympiáda IChO 2018 se letos konala v Praze a v Bratislavě a účastnilo se jí 300 studentů ze 76 zemí světa. Všichni čtyři studenti reprezentující Českou republiku byli vynikající a vybojovali pro naši zemi 4. místo v celkovém pořadí národů.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/479104-historicky-uspech-ceskych-stredoskolaku-na-chemicke-olympiade-ziskali-tri-zlata.html

Honzovi srdečně a nadšeně blahopřejeme.

 

Dále si můžete přečíst Honzovo vyprávění o IChO 2018:

Bylo to poprvé, co jsem se IChO zúčastnil, takže jsem neměl představu co vlastně očekávat. Měl jsem štěstí, protože se letos konal jubilejní 50. ročník. Jeho tématem bylo „Back to where it all began“, protože právě před padesáti lety se v Československu konalo IChO poprvé. Právě proto letos poprvé dostaly příležitost pořádat soutěž dva státy společně – Česko a Slovensko. Program byl hned od prvního dne tak nabitý, že nás úplně pohltil. Každý den jsme měli exkurze na nejrůznější místa představující slovenskou a českou kulturu, přírodu a historii. Zároveň jsme všichni měli jedinečnou příležitost se seznámit se studenty ze zemí z celého světa, tím je tato soutěž ve svém oboru jedinečná. Samotná soutěž probíhala dva dny – první den jsme měli pět hodin na zvládnutí praktických úkolů, o dva dny později jsme zase pět hodin psali teoretickou část. Úlohy byly zajímavé, často měly témata blízká Česku nebo Slovensku, ale zároveň byly dost obtížné a jen zlomek soutěžících je vůbec stihl dokončit. Na poslední tři dny jsme jeli do Prahy, a zatímco se opravovaly testy, jsme prošli památky v Praze, Pražský hrad a Solvayovy lomy kousek od Karlštejna. Zároveň jsme měli mnoho příležitostí probrat s ostatními účastníky pocity ze soutěže. Poslední, devátý den večer bylo slavnostní vyhlášení v Rudolfinu a Farewell party, kterou letošní IChO končilo. Je skvělé, že se tato soutěž organizuje – není to jen příležitost porovnat své znalosti, zkušenosti a dovednosti, ale hlavně možnost se seznámit s lidmi s podobnými zájmy a poznat jejich kulturu.

Honza Obořil

Back to Top