Po stopách našich absolventů: Absolventku Jolanu Zemanovou rozenou Dubskou představuje Viktorie Dvořáková

S Jolanou Zemanovou se osobně znám něco málo přes rok. Loni v létě jsem u ní v kanceláři začala pracovat jako brigádnice a postupem času z pracovního vztahu vzniklo, i přes věkový rozdíl kolem dvaceti let, přátelství. To, že studovala na naší škole 8 let, pro mě představovalo příjemné zjištění, ale ještě lepší bylo, když jsme zjistily, že ji na český jazyk učila maminka mojí třídní profesorky, PhDr. Noemi Šteflová. A tak, když jsme dostali za úkol udělat rozhovor s některým z absolventů našeho gymnázia, jsem neváhala a poprosila Jolanku, která na dobu strávenou na naší škole vzpomínala vždy s láskou, jestli by se nechtěla stát mým respondentem. A nebyla by to Jolanka, kdyby nesouhlasila.

Co tě tehdy v páté třídě vedlo k tomu, abys podala přihlášku na naši školu?

Gymnázium Bystrc bylo nejperspektivnějším gymnáziem v době, kdy jsem dělala přijímací zkoušky. Bylo zde mnoho výborných kantorů, škola byla nová, bylo zde i mnoho mimoškolních aktivit. Kromě toho všeho jsem to měla za rohem od svého bydliště, což mému rozhodnutí jít právě sem přidalo velkou váhu.

Všimla jsem si, že jsi studovala osmileté gymnázium, ale na rozdíl ode mě jsi se neučila latinu, proč tomu tak bylo?

Ono totiž v době, kdy jsem začala studovat na Gymnáziu Brno – Bystrc, nebylo ještě možné zvolit si latinu. Ke spojení Klasického gymnázia Plovdivská a Gymnázia v Bystrci došlo až v průběhu studia, tím pádem v době, kdy jsme si volili jazyk, bylo možné si vybrat pouze mezi němčinou a španělštinou, vedle povinné angličtiny.

Co ti dalo studium na našem gymnáziu?

Studium na gymnáziu mi dalo vynikající základy. Začátek byl náročnější, protože bylo třeba se naučit úplně nový systém učení, resp. do té doby na základní škole jsem se v podstatě nepotřebovala učit vůbec a stačilo to, co člověk slyšel ve škole. Nicméně systém na gymnáziu Bystrc mi dal obrovskou výhodu při dalším studiu na vysoké škole. V podstatě přechod gymnázium/vysoká škola byl úplně hladký.

Máš nějakou nejoblíbenější vzpomínku, která se váže k době strávené na naší škole?

Celá doba mého studia na gymnáziu je protkaná nespočtem oblíbených vzpomínek. Byli jsme skvělá parta ve třídě a měli jsme úžasnou třídní, paní profesorku Jarmilu Knoflíčkovou. Profesorka Knoflíčková nejen, že pro nás byla v podstatě druhá máma, ale byla naší obrovskou oporou po všech stránkách. Řešila s námi jak soukromé věci jednotlivých studentů, tak samozřejmě v rámci školních povinností a činností vždy na vše dohlížela. Měla u nás obrovský respekt a všichni jsme ji opravdu zbožňovali. Nejvíc jsme milovali školní výlety, kdy naše Knofla jezdila s námi, spolu se svým manželem jako dalším potřebným dozorem, pod stan do kempu na přehradě, kde jsme měli každý večer táboráky, hrálo se na kytaru a zpívalo se. 

A když jsi potom v květnu roku 2003 odmaturovala, odešla jsi na právnickou fakultu MUNI. Věděla jsi hned, že je to škola tvých snů nebo jsi váhala?

Jak říkáš, vystudovala jsem právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Dlouho jsem váhala mezi studiem ekonomie a práva – bavila mě jak matematika, fyzika, tak i společenské vědy. Zvítězilo právo, důvod však nebyl úplně hluboký. Přihlášku jsem si dala na oba obory a řekla jsem si, že půjdu tam, kam se dostanu. Dostala jsem se na oba, takže rozhodlo to, že zápis ke studiu na právnické fakultě byl dřív.

V právu je široké uplatnění, jakému oboru se věnuješ a co je náplní tvojí práce?

Pracuji jako advokát u advokátní kanceláře Havel&Partners v oblasti vymáhání pohledávek a sporné agendy. Zejména poskytuji poradenství a služby bankovním subjektům, spořitelnám, pojišťovnám a uplatnění jejich nároků v soudním a rozhodčím řízení.

Mám na tebe ještě jednu otázku, je něco, co bys chtěla vzkázat budoucím studentům našeho gymnázia?

Je to skvělá škola. I když se vedení samozřejmě od dob mého studia změnilo, občas sleduji dění okolo gymnázia a myslím, že vše jde stále kupředu. Starší výborní kantoři byli nahrazeni mladšími s novou energií a nápady, jak vylepšit a ozvláštnit výuku. Škola má výborné renomé a má dnes již letité zkušenosti v přípravě studentů na studium na vysoké škole. Konkrétně například z naší třídy se z 27 studentů dostalo na vysokou školu 26, přičemž mnozí se dostali na více škol, oborů. Určitě všem zájemcům velice doporučuji studium na této škole a přeji jim hodně štěstí u přijímacích zkoušet a následném studiu.

Back to Top