Po stopách našich absolventů: Mgr. et Mgr. Pavla Kastner Přikrylová odpovídala na otázky Nicol Sousedové

Jaký obor jste na naší škole absolvovala?

Studovala jsem osmileté všeobecné gymnázium. Maturovala jsem v roce 2003, takže ještě před vznikem klasického oboru.

Proč jste se rozhodla pro studium na našem gymnáziu? 

Byla to jasná volba, které jsem nikdy nelitovala. Do budovy gymnázia jsem chodila do páté třídy ZŠ, v té době nás také učili i někteří učitelé z gymnázia. A právě to rozhodlo, protože byli skvělí. Pamatuji si, že jsem se celý rok připravovala, abych udělala zkoušky a mohla chodit právě na Gyby.  

Jaké jsou Vaše vzpomínky na bystrcké gymnázium?

Vzpomínám na pana profesora Kozla, který nám učivo dějepisu vykládal tak, že člověk měl pocit, že sleduje nějaký napínavý film.

A vždycky, když začnou mrazíky, vzpomenu si na hodiny matematiky s panem profesorem Buchalem, který byl náš třídní na nižším gymnáziu. Báli jsme se, aby mu na zahrádce nezmrzla rajčata, protože když zmrzla, psali jsme testík. Asi to nebyl ten pravý důvod, proč jsme test psali, ale vždycky, když jsme se ptali, proč ten test musíme psát, tak nám to takhle odůvodnil.

Na gymnázium, spolužáky i učitele mám mnoho vzpomínek. Když počítám i tu pátou třídu, byla jsem tu jako student celkem devět let. A i když jsem pak byla ještě i na jiných školách (v Česku i v zahraničí), na žádné už jsem se necítila tak dobře, jako tady. Gyby je prostě moje škola.

Jaký obor jste vystudovala na vysoké škole? Co vás přivedlo k výuce španělského jazyka?

Když jsem byla studentkou primy, byli jsme na představení španělského divadla, kde hráli studenti španělské sekce. Španělština se mi zalíbila, takže jsem si ji zvolila jako druhý cizí jazyk. V té době mne však vůbec nenapadlo, že bych ji někdy vyučovala.

Zajímala mne biologie a myslela jsem si, že budu dělat „něco“ s biologií. Někdy v septimě mi došlo, že ke studiu biologie na VŠ se docela hodí umět i chemii a fyziku, což byly předměty, které mi zrovna moc nešly. Španělština mne pořád bavila, takže jsem se rozhodla, že budu dělat „něco“ se španělštinou. Přihlásila jsem se tedy na Filozofickou fakultu MU na obor Španělský jazyk a literatura. Při studiu jsem začala španělštinu učit v jazykových školách a hrozně mne to bavilo.  Dokonce jsem ani neměla pocit, že chodím do práce, protože to pro mne byla zábava. A tak jsem si v magisterském studiu přidala ještě obor Učitelství španělského jazyka a literatury pro střední školy.

Jak se vám líbí třídnictví ve třídě 2Š6?

Na třídnictví v této třídě jsem se těšila. Moje třída, 2Š6, je hodně živá třída, ale jsem ráda, že je mám. Možná jsou někteří studenti této třídy někdy trošku upovídanější, ale na druhou stranu, jsou na bilingvní sekci zaměřené na jazyky, takže jsem ráda, že se nebojí mluvit.

Kvůli koronaviru jsme teď byli hodně času pouze v online spojení, ale i tak doufám, že ví, že se na mne mohou kdykoli obrátit, ať už je to online nebo osobně ve škole.

Jak dlouho vyučujete na bystrckém gymnáziu?

Na gymnáziu učím od roku 2018.

Pokud byste se mohla vrátit v čase zpět, rozhodla byste se znovu pro profesi učitelky nebo byste si vybrala jiné povolání? 

I kdyby to bylo možné, nic bych neměnila. Zase bych byla učitelkou španělštiny. Baví mne to.