Po stopách našich absolventů: Michaelu Novákovou oslovila v Londýně Tereza Slováčková a Barbora Gajárková

Míša Nováková je absolventkou gymnázia v Bystrci, na které velmi ráda vzpomíná. Studovala u nás v letech 2006–2014 osmiletou klasickou větev, zázemí ji poskytovala paní profesorka Bernardová. Míša si již v mladém věku vyzkoušela studium v cizí zemi a rozhodla, že v tom chce pokračovat i po ukončení střední školy, proto její další kroky mířily do USA a Velké Británie.

Míša vystudovala univerzitu v Cornellu, která patří mezi elitní americké vysoké školy, rok byla na zkušenou na anglickém Oxfordu. Teď se dále vzdělává a v září roku 2020 plánuje nastoupit jako nováček v anglické právní agentuře.

Ty jsi vystudovala univerzitu v Cornellu a Oxford. Jaký obor jsi přesně studovala?

Na Cornellu (který je v Ithace, NY) jsem studovala Government, což je směsice politických věd a mezinárodních vztahů, jako hlavní obor a German Studies jako obor vedlejší. Na Oxfordu jsem byla jako visiting scholar, vyslána Cornellem v rámci třetího ročníku, a soustředila jsem se na evropskou politiku a politiku Evropské Unie.

Kdybys měla porovnat obě vysoké školy, která byla ve tvých očích lepší?

Každá z těch dvou univerzit má svoje. Cornell patří mezi americké Ivy League školy a jako většina amerických univerzit nabízí liberal arts education – to znamená hodně velkou volnost v tom co a jak studuješ. Studium se hodně přizpůsobuje a podřizuje Tvým zájmům, a to je skvělé. Můžeš kombinovat politologii, astrofyziku a divadlo, pokud chceš.

Studium na Oxfordu je mnohem víc zaměřené na Tvůj konkrétní obor, takže je vhodnější pro někoho, kdo žije jednou věcí. Já to třeba nejsem, ale zase jsem ocenila výuku stylem tutorialů – nemáš klasické přednášky a semináře, ale to hlavní se děje v tutorialu, kde jsi jednou týdně sám/sama s profesorem nebo profesorkou (nebo v malé skupině) a o daném tématu se hodně diskutuje. Důraz se klade na kritické myšlení.

Čemu se věnuješ teď? (Kde pracuješ, popř. co studuješ ,…)

Momentálně studuji a dokončuji Legal Practice Course v kombinaci s LLM, abych mohla od září 2020 nastoupit jako trainee solicitor do americké právnické firmy v Londýně, která moje studium sponzoruje.

Když se ohlédneš zpátky, pomohla ti GYBY vybrat si obor, ve kterém se teď pohybuješ?

Abych byla upřímná, spíš ne. GYBY mi určitě pomohlo získat větší všeobecný přehled a nahlédnout do spousty zajímavých věcí, a určitě mě studium formovalo do zvídavého člověka, ale konkrétně pro můj obor mě moc nenadchlo. Studium společenských věd, kam bych politologii i právo řadila, mi nepřišlo jako zvlášť zajímavé v kontextu gymnaziálního kurikula. Nicméně jsem věděla, ze samostatného čtení, že zajímavé může být. Plus jsem měla osobní motivace – zajímá mě společnost a spravedlnost – prakticky i konceptuálně.

Na druhou stranu bych řekla, že tohle není nutně špatně. Gymnázium by nemělo být od toho Tě dostat na Tvou jedinou životní dráhu, ale myslím, že by mělo poskytnout přehled a podnítit zvědavost, což se stalo.

Jak se ti na GYBY líbilo?

GYBY představovalo nejlepších sedm let mého života (na rok jsem utekla do Francie). Zatím . Vytvořila jsem si tam přátelství a vazby na celý život a nikdy mi nebránilo růst. Člověk se musel trochu snažit sám, máloco měl na talíři, ale to není na škodu. Jako všude – platilo, že čím víc člověk vložil, tím víc dostal.

Co si myslíš, že ti naše škola dala?

GYBY mi poskytlo dobrý základ a všeobecný přehled. Vyzbrojilo mě dovednostmi, které doteď používám. Ale jak už jsem zmiňovala, největší dar byl, že mi nebránilo růst. A i když jsem si vymyslela něco netradičního, vždycky se našli profesoři a profesorky, kteří mi ochotně pomohli něčeho dosáhnout. Myslím, že GYBY mě naučilo umět si říct o pomoc, když ji potřebuji.

Měla jsi nějakého oblíbeného profesora? Kterého?

Valná většina profesorského sboru byli a jsou lidé, kterých si hluboce vážím, a tak je těžké někoho vybrat. Nejlepší osobní vazby mám s paní profesorkou Hanáčkovou, paní profesorkou Šrámkovou (Táborskou) a panem profesorem Zouharem. To je asi taková moje svatá trojice.

Jsi v kontaktu se svými bývalými spolužáky nebo popř. kamarády z ostatních tříd?

V kontaktu jsme s celou naší třídou, i když teď už nutně potřebujeme zase udělat sraz a jít na víno, ale víme o sobě. Moje nejlepší kamarádka je pořád moje bývalá spolužačka, se kterou je to čím dál tím lepší a zajímavější. S lidmi z ostatních tříd a ročníků jsem v kontaktu příležitostně. Všeobecně bych řekla, že GYBY mi poskytlo dobrou síť známých.

Kdyby sis měla znovu vybrat střední školu, vrátila by ses na GYBY?

Vždycky.

Back to Top