Vánoční výstava v Paláci Mitrovských

Dne 18. 12. 2018 jsme navštívili výstavu s vánoční tématikou v Letohrádku Mitrovských, který se nachází na Starém Brně. Byl postaven roku 1779 jako letní sídlo rodiny hraběte Antonína Mitrovského v klasicistním stylu a údajně v něm po bitvě u Slavkova přespal i sám Napoleon.

Hrabě Antonín Arnošt Mitrovský byl příslušníkem rodu pocházejícího z Nemyšle u Mitrovic, byl přítomen v císařské armádě, měl zálibu ve sbírání uměleckých děl a byl členem bratrstva svobodných zednářů.

Výstava, kterou jsme navštívili, se skládá z řady betlémů, které pocházejí od členů rodiny Haldových z Orlických hor. Vyřezávané dřevěné i papírové betlémy jsou z jejich vlastní dílny, některé kusy jsou i sběratelské např. z Ruska, Mexika nebo Afriky. Množství betlémů je také doplněno o největší české betlémové dioráma od Ivany Langové. Skládá se z 25 scén a 105 postaviček vyrobených z ovčího rouna. Scény, doplněny o mluvené slovo, vyprávějí život Ježíše Krista od jeho narození až po samotné vzkříšení. Výzdobu je možné navštívit do 13. 1. 2019.

Tereza Kadlčková, 2Š6

Back to Top