Slavnostní recepce na španělské ambasádě

Dne 17. června 2024 se vybraní studenti španělské sekce zúčastnili slavnostní recepce na španělské ambasádě, kde jim nová velvyslankyně María Pérez Sánchez-Laulhé a také atašé pro vzdělávání Blanca Admetlla Ribalta předaly diplomy a ceny za skvělá umístění v soutěžích ambasádou v tomto školním roce pořádaných.

Překladatelská soutěž

V květnu se uskutečnila naše již tradiční překladatelská soutěž. Jedná se o překlad beletrie z anglického do českého jazyka, konkrétně o ukázky od současných autorů pro mládež, které ještě nebyly přeloženy. Zájem byl velký, ale nakonec překlad odevzdalo 30 statečných studentů. Hodnotila se jazyková i věcná správnost, stylistika, zachování specifik českého jazyka i pravopis. Děkujeme všem za účast a gratulujeme těm, kteří si vedli nejlépe:

Kategorie A

 1. Gabriela Veselá (2A8)
 2. Nela Ulrichová (1A8)
 3. Sabina Fišová (1A8)

Kategorie B

 1. Nela Bednářová (4A8)
 2. Karolína Miková (4A8)
 3. Alžběta Hájková (4A8)

Kategorie C

 1. Veronika Formánková (3A6)
 2. Magdaléna Perůtková (6A8)
 3. Lucie Lišková (6A8) a Tatiana Zemanová (5A8)

Ohromující úspěch Anežky Batelkové v ústředním kole Olympiády ve španělském jazyce

Jsme nesmírně hrdí, že můžeme oznámit fantastický úspěch naší studentky Anežky Batelkové, která obdržela 1. místo v kategorii ZŠ/VG I. v ústředním kole Olympiády ve španělském jazyce! Tato soutěž, která se konala 30. května 2024 v Praze, přilákala nejlepší mladé talenty z celé republiky.

Anežčin vynikající výkon a odhodlání ji zaslouženě vynesly na nejvyšší příčku. Její úspěch je důkazem tvrdé práce a vášně pro španělský jazyk. Srdečně jí blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.

Připojte se k nám v gratulaci Anežce za tento mimořádný úspěch!

Den fascinace rostlinami na MENDELU

Poslední den v květnu studenti třídy 4A6 navštívili Agronomickou fakultu MENDELU, kde v rámci akce Den fascinace rostlinami měli možnost seznámit se s výzkumem prováděným ve zdejších laboratořích i s možnostmi studia na MENDELU. Dále jsme navštívili skleníky a arboretum, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o pěstování a množení orchidejí in vitro.

3. místo v mezinárodním kole středoškolské soutěže Moot Court

17. 5. 2024 se na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci odehrálo finálové kolo, kde náš tým skládající se z Terezy Šarbortové a Kristýny Hoškové (obě ze třídy 5A6) 
získal krásné 3. místo. Gratulujeme.
Děvčata soutěž hodnotila těmito slovy: „Účast jsme si velice užily a myslíme si, že je to skvělá zkušenost do budoucna.“

Zažij Evropu

Na naší škole minulý týden skončila putovní výstava s názvem Zažij Evropu.

Výstava mapuje různé možnosti výjezdů do zahraničí skrze evropské programy a iniciativy, které mohou mladí lidé využívat. Realizátorem projektu je Eurocentrum Brno ve spolupráci se sítí Eurodesk, která výstavu finančně podpořila.

Oznámení o výsledcích celostátní soutěže v matematické fotografii

S radostí oznamujeme vítězku XVI. ročníku celostátní soutěže v matematické fotografii. Děkujeme všem za účast a zaslání úžasných fotografií, které skvěle propojují matematiku s uměním.

1. místo: Barbora Buryšková
Fotografie: „EL AMOR ENTRE EL ÁLGEBRA Y LA GEOMETRÍA“

Blahopřejeme vítězce a děkujeme všem za účast a podporu.
Těšíme se na další ročník soutěže!

Roberto Calvo Chapado,
Šárka Oškerová

Letos naše studentky opět slavily úspěch

Dne 26. dubna se již tradičně konal Mezinárodního SŠ Moot Court, kde studenti simulují zasedání Evropského soudu pro lidská práva.

Celkové 2. místo obsadily Kristýna Hošková a Tereza Šarbortová (obě 5A6). Děvčatům gratulujeme k postupu do mezinárodního kola.
Na 3. místě skončil tým Vanessy Charvátové (3Š6) a Dominiky Lochmanové (5A6)
Za reprezentaci školy děkujeme také Hance Radové a Míše Douškové (obě 5A6).

Skvělý úspěch našich studentů v krajském kole SOČ

V krajském kole soutěže Středoškolská odborná činnost (SOČ), které proběhlo v úterý 7. 5. 2024, naši školu reprezentovali 3 studenti.

 • v oboru Informatika: Dalibor Mika, 6A8
  téma práce: Analýza obrazů sítnice
 • v oboru Zdravotnictví: Dominika Lochmanová, 5A6
  téma práce: Analýza koncentrace histaminu v potravinách
 • v oboru Historie: Eliška Pokojová, 7A8
  téma práce: Vývoj československo-britských vztahů mezi lety 1945 a 1948

 

Dalibor Mika a Dominika Lochmanová skvěle obstáli v náročné konkurenci a oba se umístili ve své kategorii na 2. místě a postupují do celostátního kola.

Srdečně blahopřejeme a budeme držet palce v celostátním kole, které se bude konat v červnu v Pardubicích.

Věříme, že se stanou inspirací pro další studenty naší školy. Chci dělat SOČ – Středoškolská odborná činnost (soc.cz)

Autorská čtení na brněnských gymnáziích 2024

Dva ročníky v letech 2018 a 2019, pak dvouletá pauza a loni dohánění restů, když jsme vše zorganizovali na podzim a někteří (výjimečně bez GyBy) i na jaře. V tomto školním roce tedy proběhne série autorských čtení na brněnských gymnáziích již popáté. Pro „nepamětníky“ připojuji drobnou rekapitulaci předchozích ročníků a připomenutí těch, kteří četli na naší škole. Jednoho jarního čtení jsme se nezúčastnili, takže zatím u nás byli jen tři hosté: Tomáš Zmeškal, Tereza Kadečková a loni Pavel Tomeš. 

Vždy se snažíme vymyslet nějaké zastřešující téma, spojující prvek, který určí klíč pro výběr hostů. Letos je jím poezie. Pokusíme se prozkoumat různé podoby poezie u dvou debutujících autorek, dvou zavedených autorů nebo u slam poetry. Celou sérii završíme sice prozaicky, ale zase dvojjazyčně (viz plakát v příloze).
Spolupráce letos probíhá pouze mezi třemi školami: Gymnáziem Elgartova, Gymnáziem Křenová a GYBY.

Ve čtvrtek 29. 2. jsme projekt už zahájili prvním setkáním, a sice s básnířkou Monikou Tintěrovou na Gymnáziu Elgartova. (Druhá z avizovaných autorek, Klára Krásenská, se z důvodu onemocnění omluvila.) 
Básně sbírky „Starý paní mají v ústech porcelán“ jsou inspirovány odcházením autorčiny babičky, ale i mnoha dalšími postřehy ze života. Povídání s autorkou bylo velmi příjemné a zajímavé, Monika sama je značně milá osoba, která vás okamžitě zaujme líčením svých životních zkušeností. 
Nesmíme však zapomenout ani na studentky z gymnázií, které jako „předskokanky“ předvedly svou vlastní tvorbu. Jednalo se o básničky Táni Zemanové (GyBy), Alice Hlouškové a Elišky Spáčilové (Křenová).   

Co nás čeká příště a kdy to bude? Jde již o čtvrtek 7. 3. a půjde o čtení dvou osobností  – Petra Čermáčka a Tomáše Přidala. Přijďte se i vy potěšit současnou českou literaturou „naživo“ a z úst samotných autorů. Začátek je v 17:00 hodin na Gymnáziu Křenová.

Poté bude následovat čtení na gymnáziu v Bystrci. A na to chceme upozornit především. Pozvali jsme autorku Karin Bilík Vápeníčkovou, která se věnuje slam poetry a které vyšla loni její prvotina Do puntíku. A pozor! Možná přijde i kouzelník! – No, tedy vlastně improvizátor slam poetry – Ben Juráň! Přijďte se pobavit a užít si odpoledne.

Vše letos uzavřeme povídáním s Lenkou Horňákovou-Civade. Kdo to je? Přijďte 21. 3. na Elgartku a dozvíte se to.

Finální částka pro Dům pro Julii

Děkujeme studentům třídy 2Š6, kteří při příležitosti Dne otevřených dveří na naší škole opět napekli a prodávali.

Naším cílem bylo výslednou částku zaokrouhlit na 100 000 Kč, a to se nakonec povedlo.

Krásná práce. 😊

 

Pomáháme pečením

A máme tady finální částku, kterou se nám podařilo získat. Napečené dobroty, které se neprodaly, jsme věnovali Armádě spásy. Krmení pro zvířátka jsme zanesli do Útulku pro opuštěná zvířata v Komíně.

Děkujeme všem, kteří napekli, oslovili sponzory, prodávali i kupovali. Děkujeme, že pomáháte.

 • Pet Planet
 • Království makronek
 • Mogul
 • Retro-darky.cz
 • Skleněné ozdoby Irisa
 • dobrotydomisky.cz
 • KRAB BRNO s.r.o.
 • Květiny s úsměvem
 • Doves farm
 • Sako popelnice
 • Swietelsky
 • Muni
 • Zdravá výživa Javor
 • Nekupto s.r.o.
 • Svět malých radostí
 • Sika
 • Unis
 • Wrigley
 • Mary Kay
 • Univerzita Hradec Králové
Back to Top